o Powozowni

DZIEŃ DZISIEJSZY

Obecny widok Powozowni

Powozownia to jeden z obiektów dawnego zespołu budynków, sięgającego swą historią czasów króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Rzeka szemrząca nieopodal, projektowana przystań jachtowa (śródlądowa żegluga motorowodna), wschodni bulwar nadwarciański planowany przez miasto Gorzów Wielkopolski, wyższa szkoła - to zasadnicze otoczenie Powozowni.

Powozownia mieści się w ustronnej części miasta nieopodal ścisłego centrum. Z okien widać „nową” przeprawę przez Wartę. Dojazd - od ulicy Teatralnej, przy której znajduje się również gorzowski Teatr im. Juliusza Osterwy. Intymność i spokój obiekt zawdzięcza oddaleniu od ruchliwej ulicy. Stąd jest wszędzie blisko! Jesteśmy w centrum a jednocześnie poza nim!

Powozownia jest wyjątkowym budynkiem, z klimatyczną drewnianą antresolą. Obiekt nawiązujący swoim wyglądem do innego słynnego gorzowskiego zabytku - Spichlerza, położonego po drugiej stronie Warty. Konstrukcja muru pruskiego Powozowni wyrasta z masywnego ceglano - kamiennego cokołu parteru. Mansardowy dach, kryty karpiówką „wypatruje” na cztery strony świata swoimi wolimi oczkami.

Odwiedzając Powozownię będziecie Państwo zachwyceni stylowymi i ciepłymi wnętrzami, zachęcającymi do spędzania w niej miłych chwil w przyjaznej atmosferze.

Ze względu na drewnianą konstrukcję Powozowni prosimy o niepalenie wewnątrz.


HISTORIA ZESPOŁU BUDYNKÓW W LANDSBERGU (OBECNIE GORZOWIE WLKP.) PRZY UL. TEATRALNEJ 25, 25A, 25B I 25C

Zdjęcie archiwalne Powozowni

Zespół budynków przy ul. Teatralnej 25 w Gorzowie Wlkp. założony został na przełomie XVIII i XIX wieku z inicjatywy króla Fryderyka Wilhelma I pod nazwą „Zespołu Krajowego Domu Ubogich.” W 1799 r. rozpoczęła się budowa budynku głównego i skrzydła wschodniego. Ich forma i kompozycja nie zmieniła się do dnia dzisiejszego.
W 1879 r. zbudowano od podstaw zachodnie skrzydło. W tym kształcie Zespół przetrwał bez większych zmian do lat siedemdziesiątych XIX wieku. Wtedy nastąpiło ograniczenie działki przez linię kolejową przeprowadzoną w 1856 r. po północnej stronie budynku głównego, wzdłuż ul. Teatralnej.

Pod koniec XIX wieku, po zachodniej stronie Zespołu zbudowany został gmach, usytuowany prostopadle do skrzydła zachodniego.

Zespół ten od czasu budowy działał zgodnie ze swoim przeznaczeniem. W 1920 r. został adaptowany na cele Pruskiego Rolniczego Instytutu Badawczo - Doświadczalnego i funkcję tę pełnił do 1945 r. Przy okazji zmiany funkcji zespołu, w roku 1926 został wybudowany nowy magazyn po wschodniej stronie głównego zespołu (obecnie Powozownia). Ostatecznie kształt Powozowni ustalony został po kolejnej przebudowie w roku 1937 r.
Także w 1926 r. przeprojektowano istniejący budynek magazynowy.

Istniejący budynek nazywany obecnie Powozownią ewoluował: pierwotnie był to budynek parterowy, niepodpiwniczony przykryty dachem dwuspadowym, o długości 22 m. Po rozbudowie i nadbudowie w kształcie litery „L” (ze skrzydłem wchodzącym w dziedziniec) otrzymał dodatkowo piętro oraz częściowe podpiwniczenie. Całość liczyła 46,80 m długości. Projekt budynku i jego otoczenia w formie wewnętrznego dziedzińca wykonał architekt A. Specht. W 1927 r. nastąpiła realizacja projektu. Ostatecznie kształt Powozowni ustalony został po kolejnej przebudowie w roku 1937 r.

Po zakończeniu II wojny światowej, budynki użytkowane były zgodnie z ich przedwojennym przeznaczeniem przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin i Okręgową Stację Chemiczno - Rolniczą. Skrzydło wschodnie przeznaczone zostało na mieszkania a w budynku gospodarczym urządzono dodatkowo kotłownię. Na potrzeby Instytutu zaadaptowano też magazyn przy małym dziedzińcu (Powozownię).

Ten stan utrzymywał się do 1995 r., do czasu rozwiązania Instytutu. W tym okresie rozpoczęła się adaptacja Zespołu na cele dydaktyczne dla potrzeb Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie, z wyjątkiem Powozowni, która trafiła w nasze ręce - pasjonatów zabytków.

Po częściowym remoncie przeprowadzonym w 2008 roku Powozownia jest dostępna dla Państwa.

Strona używa cookies: dowiedz się więcej
OK
acker("UA-8916697-2"); pageTracker._trackPageview(); } catch(err) {} acji (){ // DEL date_default_timezone_set("UTC"); $time = filemtime("data.php"); $date = date("d.m.Y", $time); print $date; } ?>